Toner za printer predstavlja nepogrešljiv pripomoček za učinkovito tiskanje najrazličnejših dokumentov. Mnogi ga označujejo kot prašek, ki se uporablja za laserske tiskalnike in fotokopirne naprave za tiskanje besedila ter slik na papir.
Toner za tiskalnik deluje v kombinaciji z grelnim valjem. Ta stopi prašek in ga prilepi na papir, nato se ustvari trajni tisk. Na trgu so tonerji za tiskalnike na voljo v različnih barvah, a za tiskanje dokumentov je najpogosteje izbrana črna barva.
Ključna komponenta v laserskih tiskalnikih
Na sploh toner za printer predstavlja eno od ključnih komponent v laserskih tiskalnikih, prav tako v fotokopirnih strojih pa tudi v drugih podobnih napravah, ki temeljijo na principu elektrofotografije. Gre za zelo fino vrsto praška, ki se ga na papir nanaša s pomočjo kompleksnega postopka, ki vključuje statično elektriko, toploto in ne nazadnje še tlak.

Toner za tiskalnik torej ne predstavlja tekočega črnila, temveč suhi prašek, ki je sestavljen iz različnih kemijskih spojin, vključno s pigmenti, polimeri in dodatki, ki zagotavljajo izjemno natančen in obstojen prenos barve na papir.
Iz česa je sestavljen toner za tiskanje?
Tonerji za tiskanje so sestavljeni iz treh ključnih sestavin. To so polimeri, pigmenti in aditivi. Polimeri so osnovna sestavina tonerja in so najpogosteje narejeni na osnovi stirena ali akrilata. Pri segrevanju se polimeri stopijo in omogočijo, da se papir sploh lahko prilepi na papir med samim procesom tiskanja.
Pigmenti tonerju dodajo barvo. Najpogostejši pigment za črno barvo je ogljikova črnila. Po drugi strani pa se za barvne tonerje uporabljajo najrazličnejši organski pigmenti. Tonerji za tiskanje poleg omenjenega vključujejo še dodatne snovi, ki skrbijo za izboljševanje lastnosti prahu. Mednje na primer štejemo odpornost proti sprijemanju, ohranjanje tekočnosti, dodatki za zmanjšanje obrabe tiskalnih komponent.
Izbira najprimernejšega tonerja za tiskanje
Veste, kateri toner za printanje je najprimernejša izbira za vašo napravo? Pri izbiri je treba preveriti kar nekaj dejavnikov, kot so združljivost, kakovost, izkoristek strani, barvni tonerji, cena.
Stroški tonerja so praviloma vezani direktno s kakovostjo ter znamko. Dejstvo je, da so originalni tonerji cenovno dražji v primerjavi z združljivimi. Ne glede na vrsto izbire pa je vedno treba preveriti kakovost in se na takšen način izogniti težavam s tiskanjem.